Ekonomi

Airbus ve Emirates, uçak siparişi anlaşmazlığının ardından anlaşmaya yaklaştı

Airbus ve Emirates, Dubai Airshow’un kapanışına gölge düşüren jet siparişiyle ilgili kamuoyunda yaşanan anlaşmazlığın ardından çözüme yaklaşıyor. Emirates ile motor üreticisi Rolls-Royce (OTC:RYCEY) arasında Airbus’ın en büyük çift motorlu jeti A350-1000 ve Körfez gereksinimlerine uygunluğu konusunda bir anlaşmazlık çıktı.

Airbus’ın A380 superjumbo’sunun en büyük kullanıcısı olan Emirates, fuarı 90 adet Boeing (NYSE:BA) 777X uçağı için 52 milyar dolarlık siparişle açtı. Ancak havayolunun lideri Tim Clark, A350-1000 için büyük bir sipariş verilmesini reddetti ve bölgenin sıcak ve kumlu koşullarında gerekli olacağına inandığı ek bakım nedeniyle Rolls-Royce’u eleştirdi.

Rolls-Royce, A350-1000 motorunun Emirates’in tercih ettiğinden daha fazla bakım gerektireceğini doğruladı ancak Clark’ın motorun arızalı olduğu yönündeki iddiasını reddetti.

Sektör uzmanları, her iki tarafın da A350-1000’den daha az sayıda A350-900 jetine geçişi içerecek bir uzlaşma üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Ancak 13 Kasım – 17 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenen Dubai Airshow’un bitiminden önce nihai bir anlaşmaya varılamayacağını da belirttiler.

Boeing’in fuarda siparişlerin çoğunu alması nedeniyle, 20’den az A350-900 için olası uzlaşma kararı Airbus için bir teselli olarak görülüyor. Bu durum, Airbus’ın hareketli Körfez geniş gövde pazarında Boeing’in 777X’i ile rekabet etme yeteneği hakkında soru işaretleri yaratmaya devam ediyor.

Emirates şu anda Dubai’deki büyük merkezini 2030’ların ötesinde havacılık endüstrisinde merkezi bir oyuncu olarak sürdürmek için gereken filoyu planlıyor. Havayolunun dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380 superjumbo’ya yaptığı yatırım değerlidir.

Müzakerelere katılan şirketler yorum yapmaktan kaçınırken, iki kaynak anlaşmanın son müzakereler sırasında hâlâ bozulabileceği konusunda uyardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu