Haber

Kirişçi’den Pakdemirli dönemi bürokratlarına soruşturma izni

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yerine gelen Bekir Pakdemirli dönemindeki bürokratları savcılığa verdi. Bürokratlar, çalışana mobbing yapmak ve adli makamlara yanıltıcı bilgi vermek gibi hatalar yapmakla suçlandı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Bakan Kirişçi’nin muvafakatiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan bürokratlar arasında halen görevde bulunan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım ile mevcut ve eski yöneticiler yer alıyor. TİGEM ve üst düzey bürokratlar.

Ocak ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen suç duyurusu, TİGEM eski Genel Müdürü Ayşin Işıkgece’nin genel müdürlükleri döneminde görevden alınan TİGEM Daire Başkanları Ergün Erol ve Mehmet Çeter’in başvurusuyla başladı. İki daire başkanı, TİGEM Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında hukuka aykırı olarak ihraç edildikleri ve uygulamadıkları gerekçesi ile soruşturma açılması için Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na başvurdu. mahkeme lehlerine karar verir.

Cumhurbaşkanlığı, Bakan Kirişçi’den sanık bürokratları incelemesini istedi. Kirişçi, 12 Aralık 2022 tarihinde ön soruşturma yetkisi verdi. Yetki alan Teftiş Kurulu Başkanlığı yaptığı incelemede, eski TİGEM Yürütme Konseyi Başkanı ve Genel Müdürleri Ayşe Ayşin Işıkgece ve Sait Kocabay, yönetim kurulu üyeleri Bekir Karacabey, Yener Yıldırım, Müslüm Beyazgül, Genel Müdür Yardımcıları Ertuğrul Anbar, Ali Osman Kıyak ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Bölüm Başkanı. Ayfer Erdem’i suçlu buldu ve bunları araştırmak için Bakan Kirişçi’den izin istedi. Kirişçi, 4 Ocak’ta soruşturma izni verdi. Söz konusu yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu